23 sierpnia 2017
zadaj pytanie Andrzejowi Aumillerowi
W dziale multimedia zostały umieszczone dotychczasowe publikacje. Zapraszam Państwa do zapoznania się z  zapisami video oraz wywiadami w radiu i innych mediach. W dziale zostały umieszczone także fotorelacje.
l Sierpień 2017 r
Nd
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
forum
Galerie i multimedia
27.06.2009r. Andrzej Aumiller: żywność GMO może wywołać epidemię alergii.

Wywiad przeprowadzony przez Portal Wirtualna Polska:


Andrzej Aumiller: żywność GMO może wywołać epidemię alergii - Jestem przeciwnikiem produktów genetycznie modyfikowanych. Mogą one doprowadzić do epidemii alergii - opowiada Wirtualnej Polsce Andrzej Aumiller lider eurowyborczej listy Samoobrony RP w okręgu wielkopolskim.


WP Dominika Leonowicz:
Co jako europoseł zamierza Pan zrobić dla Polski?


Andrzej Aumiller:
Po pierwsze, należy zająć się programami oszczędzania energii w budownictwie mieszkaniowym. W tej chwili pochłania się bardzo dużo energii w tym obszarze, w Polsce jest to ponad 60%, w Unii 40-50%. Gdybyśmy wprowadzili budownictwo pasywne, moglibyśmy pomóc Europie w oszczędzaniu energii i przeciwdziałać zmianom klimatu.

Druga sprawa, to problem rewitalizacji miast. Obecnie w państwach nowoczłonkowskich, takich jak Polska, miasta rozrastają się na zewnątrz, gdzie skupia się większość inwestycji, co powoduje, że stare części miast ulegają degradacji. Po trzecie zająłbym się rolnictwem. Dotacje dla polskiego rolnika są o połowę mniejsze niż dla rolnika z Niemiec czy Holandii. Dążyłbym do tego, by rolnicy w całej Europie byli równo traktowani.

Zająłbym się również sprawą lekarstw. W tym sektorze można zaoszczędzić miliardy euro. To jest skandal, co obecnie wyprawiają koncerny farmaceutyczne. Obdzierają ze skóry zarówno budżety państwowe, jak i obywateli, którzy kupują drogie lekarstwa. Niedopuszczalne jest, by kontrole leków były wiadome z wyprzedzeniem, a same leki nie podlegały specjalnemu nadzorowi i były traktowane jako normalny produkt rynkowy, jak to się dzieje w tej chwili.
 
WP Dominika Leonowicz: 
Na jakim poziomie zna Pan język angielski oraz czy zna Pan inne obce języki?

Andrzej Aumiller:
Znam niemiecki i rosyjski na poziomie konwersacyjnym.
 
WP Dominika Leonowicz:
Jakie jest Pana doświadczenie w polityce, w polityce europejskiej oraz w pracy w międzynarodowych instytucjach?

Andrzej Aumiller:
Zwiedziłem duży kawałek świata, uczestniczyłem w różnego rodzaju seminariach w USA, Hiszpanii, Portugalii. Byłem w Chinach, Korei – znam te państwa. W trakcie pełnienia funkcji posła w polskim parlamencie miałem kontakty międzynarodowe, jako minister budownictwa również zdobywałem doświadczenie międzynarodowe, chociażby przy okazji Karty Lipskiej.
 
WP Dominika Leonowicz:
Czy któreś z unijnych praw, dyrektyw, ustaw bądź projektów ustaw mogą zagrażać Polsce?
Jeśli tak, to jakie?

Andrzej Aumiller:
Oczywiście, że pewne dyrektywy mogą zagrażać Polsce. Unia powinna się utrzymywać jako jedna wspólnota i musi stale podlegać zasadzie solidarności. My, członkowie Samoobrony mówimy, że ma to być samoobrona w solidarnej Europie. Będę popierał wszystko to, co sprawia że Europa jest solidarna, ale będę walczył z tym, co odstaje od tej zasady na korzyść poszczególnych krajów, jak np. Anglii, Francji czy Niemiec. Ja jestem za tym, by wszystkie państwa miały równy status, by słabszym pomóc i wyrównać szanse. Jeśli szanse są wyrównane - nie rodzą się żadne konflikty i łatwiej Wspólnotę utrzymać w poszanowaniu i zgodzie. I to jest istotne.
 
WP Dominika Leonowicz:
Gdzie jest granica ingerencji prawa unijnego w polskie prawo krajowe? Jaki powinien być prymat tych praw?

Andrzej Aumiller:
Musimy przystosowywać polskie prawo do unijnych dyrektyw, tak jak to robimy przez ostatnie lata, pamiętając jednak zawsze o tym, że obowiązuje nas polska konstytucja

WP Dominika Leonowicz:
Czy Polska powinna walczyć w UE o pielęgnowanie chrześcijańskich korzeni Europy?
Jeśli tak, to w jakiej mierze i w jaki sposób?

Andrzej Aumiller:

Europa wyrasta z korzeni chrześcijańskich i ja jako katolik uważam, że powinniśmy stale o tym pamiętać. Jeśli w Europie zginie moralność, zginie również solidarność pomiędzy poszczególnymi narodami. Korzenie chrześcijańskie uczą „miłości bliźniego”, czyli poszanowania wszystkich , bez względu na pochodzenie, kolor skóry czy wyznanie, więc jeśli mamy być jednością, to te wartości są bardzo istotne.

WP Dominika Leonowicz:
Czy wciąż istnieje podział na tzw. nową i starą Unię? Jeśli tak, to gdzie jest on widoczny?
Andrzej Aumiller: Istnieje taki podział i aby go zneutralizować, potrzeba jeszcze około dwóch kadencji parlamentu. Te różnice wynikają m.in. z tego że obywatele poszczególnych krajów członkowskich mają nierówny status. Występują szalone różnice w wysokościach emerytur, dostępie i poziomie służby zdrowia itd.

WP Dominika Leonowicz:

Jaka powinna być polityka UE wobec Rosji? Czy możliwe jest uniezależnienie się od Rosji jako dostawcy potrzebnych Europie surowców?

Andrzej Aumiller:

Trzeba być stanowczym. Należy rozmawiać, rozmawiać, bez walki. Zawsze, gdy się jest uzależnionym, to polityka staje się trudna, bo będzie prowadziła do podporządkowania się. Trzeba dążyć do tego by mieć alternatywę. Dlatego chciałbym tu zaznaczyć, że wielkim błędem jest wyzbywanie się stoczni przez Polskę. To one powinny zaoferować Unii produkcję statków do przewozu nieczystości i skroplonego gazu, w czym niewiele krajów się specjalizuje. Gdyby tak się stało, to oprócz rurociągu Nabuko, mielibyśmy możliwość transportu skroplonego gazu z innych krajów.

WP Dominika Leonowicz:

Czy Turcja powinna zostać członkiem UE? Jaki powinien być klucz przyjmowania nowych państw członkowskich?

Andrzej Aumiller:
Turcja powinna się stać członkiem Unii, ale nad tym trzeba jeszcze popracować. Musi osiągnąć pewne standardy europejskie, musi przejść taką samą procedurę jak niegdyś inni członkowie. To będzie ciężki proces, bo to jest zupełnie inna kultura, a to może rodzić problemy.

WP Dominika Leonowicz:
Jakie jest Pana stanowisko w sprawie uprawy i sprzedaży produktów GMO?
Andrzej Aumiller: Jestem przeciwnikiem, a znam się na tym dość głęboko. Wprowadzanie produktów GMO może doprowadzić do epidemii alergii. Jeśli się wprowadza geny różnych roślin, np. gen pelargonii do roślin uprawnych, a wiele ludzi ma uczulenie na pelargonię, to może się okazać, że kolejne produkty również będą powodowały alergię. Jednak postępu naukowego się nie zatrzyma, należy stale kontynuować badania, ale ważna przede wszystkim jest ostrożność, a nie pogoń za pieniądzem i zyskiem.

WP Dominika Leonowicz:
W jakich komisjach europarlamentu chciałby Pan pracować i dlaczego?
Andrzej Aumiller: Interesują mnie komisje zajmujące się budownictwem i rolnictwem, jak również i zdrowiem. Wprawdzie nie jestem lekarzem, ale lekarz na pewno nie przeprowadzi reformy służby zdrowia.

WP Dominika Leonowicz:
Dlaczego wyborca powinien zagłosować właśnie na Pana? Co wyróżnia Pana spośród innych kandydatów?

Andrzej Aumiller:
Charakteryzuje mnie wizja i pomysłowość. Einstein mówił, że ludzie mogą doskonale się wykształcić, ale ci którzy mają rządzić muszą mieć wizję i muszą z tą wizją się urodzić. Ponadto jestem człowiekiem wolnym i niezależnym, od niczego i od nikogo. Daje to ludziom gwarancję, że będę mógł ich godnie reprezentować. W parlamencie powinny się znaleźć osoby otwarte, o wolnych poglądach, z pewnym wizją.


Źródło:

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1022301,title,Andrzej-Aumiller-zywnosc-GMO-moze-wywolac-epidemie-alergii,wid,11101842,wiadomosc.html

źródło: Wirutalna Polska

Powróć
Strona główna   Aktualności   Doświadczenie polityczne   Andrzej Aumiller prywatnie   Wolontariat   Galerie i multimedia   Linki   Forum   Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone 2007 Andrzej Aumiller. Wykonanie witryny: PASADEMA Kreowanie Wizerunku xhtml css Odwiedzin 3160646(3407744)